Zaznacz stronę

W minioną niedzielę, 10 marca rozstrzygnięty został piąty już konkurs na „Oryginalną Kobietę Śląska Cieszyńskiego”. Tym razem finał plebiscytu zorganizowany został w kompleksie Zagroń w Istebnej.

W finałowej piątce znalazło się pięć pań – Aneta Pońc z Goleszowa, Czesława Itner z Cieszyna, Władysława Magiera z Cieszyna, Anna Łacek z Jaworzynki oraz Danuta Cieślawska z Istebnej. Wszystkie kandydatki swymi niecodziennymi cechami osobowości pokazały, że nieprzypadkowo znalazły się w ścisłym finale. Niestety, regulamin konkursu wymagał, by wskazać tę jedną…
Ostatecznie, głosy internautów oraz jury w składzie Danuta Horowska (redaktor naczelna „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”), Wojciech Tatka (założyciel portalu internetowego ox.pl) oraz komisarz konkursu Lucyna Ligocka-Kohut zdecydowało, że w tym roku pamiątkową statuetkę wykonaną przez Justynę Łodzińską wraz z tytułem „Oryginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego” otrzyma Aneta Pońc.
Aneta Pońc wraz z mężem prowadzą w Goleszowie Etno Chatę Topolej, która słynie z unikalnych imprez, koncertów i wspaniałej atmosfery.
Jeden z internautów głosujących na panią Anetę tak uzasadnił swój wybór: „Pani Aneta to niezwykle aktywna osoba, o szerokich horyzontach kulturalnych, zdumiewających zdolnościach organizatorskich, nieustającym głodzie podróżowania połączonym z bezdennym pragnieniem poznawania ludzi, ich kultury i dusz. Nigdy nie zdarzyło mi się zobaczyć jej bez uśmiechu jak również nigdy nie widziałem, by potrafiła spocząć spokojnie na dłużej niż 5 minut”. Inny napisał: „byłam absolutnie zachwycona tym jak Aneta w każdym swoim geście i zachowaniu promuje lokalne tradycje. Była ubrana w oryginalny stój ziemi cieszyńskiej oraz miała kilka zapasowych strojów dla dzieci (m.in. mojej dwuletniej córeczki). Nauczyła mnie oraz moją rodzinę z Poznania śpiewać typowo cieszyńską kolędę”. Podobnych wpisów jest dużo więcej…
Sama laureatka zapytana o to, dlaczego jej zdaniem otrzymała tytuł odpowiedziała skromnie – „myślę, że ten tytuł otrzymałam za oryginalność, która w moim przypadku pochodzi z serca dla innych ludzi, no i pewnie za uśmiech.
Finał konkursu uświetnił ponadto pokaz kolekcji mody przygotowany przez Annę Drabczyńską, projektantką z Bielska-Białej. Modelkami były mieszkanki gminy Istebna.
fot. archiwum prywatne