Zaznacz stronę

Polska Izba Gospodarcza, której głównym celem jest wspieranie firm w nawiązaniu międzynarodowych kontaktów biznesowych, zanotowała kolejny sukces na swoim koncie. Tym razem chodzi o rozpoczęcie współpracy ze Sri Lanką. Sri Lanka to państwo na wyspie Cejlon, które nie bez podstaw nazywane jest perłą Oceanu Indyjskiego. Nazwa ta oznacza w sanskrycie po prostu „olśniewający kraj” i jest w tym sporo racji. To kraj obejmujący średniej wielkości wyspę o powierzchni pięć razy mniejszej od Polski. Wyspa znajduje się w samym sercu Azji Południowej. Kraj znany jest od stuleci z wydobycia i obróbki kamieni szlachetnych. Znajdziemy tu szafiry, rubiny czy cyrkonie. Pochodzi stamtąd na przykład 400-karatowy szafir Blue Belle of Asia. Jest on pilnie chroniony z powodu swojego niepowtarzalnego, niebieskiego koloru i niezwykłej przezroczystości. Przechowywany jest w sejfie kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii.
Perła Oceanu Indyjskiego – mimo sporej odległości, która dzieli nasze kraje – może nam dużo zaoferować. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Sri Lanką już w 1957 roku, kiedy państwo nosiło jeszcze nazwę Cejlon. Obecnie w Sri Lance akredytowany jest ambasador RP z New Delhi, a w Kolombo od 2000 roku funkcjonuje także konsulat RP. Największy udział w polskim eksporcie na rynek Sri Lanki w 2011 roku miał kauczuk, papier, żelazo, maszyny i urządzenia mechaniczne, a także cukier. Polacy importują za to odzież, kawę, herbatę, przyprawy, owoce cytrusowe, skorupiaki czy perły i kamienie szlachetne.

Teraz współpraca między dwoma krajami powinna jeszcze bardziej się zacieśnić i przynosić jeszcze większe efekty. 12 lutego podpisano bowiem Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Cejlońską Izbą Handlową, a Polską Izbą Gospodarczą. Cel zawartej umowy jest jasny. Chodzi przede wszystkim o rozpoczęcie współpracy w celu promowania sektora handlu i przemysłu. Strony wspomagać się będą w sprawach biznesowych. Promowane będą wspólne przedsięwzięcia oraz organizacja spotkań w celu omówienia przyszłych inwestycji w danym kraju. Do tego dojdą również rozmaite konferencje i panele dyskusyjne. Porozumienie na Sri Lance podpisali Harin Malwatte, sekretarz generalny Cejlońskiej Izby Handlowej oraz Leszek Łazarczyk, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej. Co ważne, ten dokument to dopiero pierwszy krok na drodze do dalszego współdziałania.
Współpraca dla Polskiej Izby Gospodarczej może być w przyszłości bardzo korzystna. To nie tylko nowe możliwości rozwoju dla wielu polskich firm, ale też znalezienie kolejnego partnera biznesowego w Azji, który dobrze radzi sobie z kryzysem gospodarczym. Według raportu United Nations, perspektywy gospodarcze dla Sri Lanki, w przeciwieństwie do reszty krajów Azji Południowej, pozostały korzystne, pomimo umiarkowanego osłabienia gospodarczego, które odnotowano w zeszłym roku. Raport WESP (World Economic Situation and Prospects 2013) podaje, iż pod względem PKB Sri Lanka był zdecydowanym liderem w 2012 roku. Jej wzrost gospodarczy był najszybszy w regionie i wyniósł 6,5 proc.

Szafiry i sierocińce dla słoni

Na terenie Sri lanki zamieszkuje ok 21 mln. osób. Oficjalną stolicą kraju jest Sri Dźajawardanapura Kotte, do którego przeniesiono parlament, aby zdecentralizować Kolombo, w którym i tak znajduje się większość instytucji centralnych. Mało kto wie, że Sri Lanka to jeden z niewielu krajów, w których licznie występują szlachetne kamienie takie jak wielobarwne szafiry, rubiny, granaty, turmaliny, ametysty, aquamaryny, cyrkonie, topazy, ale także kamienie księżycowe i wiele innych, rzadkich okazów takie jak kocie oczy czy szafiry gwieździste.
Kraj nie jest jednolity pod względem etnicznym, językowym, kulturowym czy religijnym. Ten niewielki kraj został opanowany VI-V w.p.n.e. przez Hindusów. Dziś stanowi zlepek przeróżnych kultur, przez co dla zwiedzającego go turysty stanowi prawdziwe wyzwanie. Mieszkańcy w przeważającej większości są jednak buddystami, a oficjalnym językiem, jakim posługuje się około 75 proc. społeczeństwa jest język sinhala. Ciekawe w tym kraju jest to, że na jednym skrzyżowaniu ulic stoi kościół katolicki obok meczetu i buddyjskiej świątyni. Zgodnie z obowiązującą konstytucją, współcześnie Sri Lanka jest Demokratyczno-Socjalistyczną Republiką.
Wyspa znajduje się w samym sercu Azji Południowej, oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar, od wschodu oblewana przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Sri Lanka jest krajem o gorącym klimacie, niech nikogo jednak nie zmyli ta tropikalna aura. Na wyspie znajdują się także wysokie góry, gdzie panuje odmienny od reszty wyspy klimat, przypominający raczej aurę panującą na Wyspach Brytyjskich. Kraj jest domem dla słonia indyjskiego, a miejscowość Pinnawela znana jest przede wszystkim z sierocińca dla słoni. Stado zwierząt, które się tam znajduje to zbieranina, porzuconych, osieroconych bądź wcześniej rannych słoni.
Te niewielkie państwo podzielone jest na 25 dystryktów i 9 prowincji. Najbardziej zaludnionym obszarem Sri Lanki jest Prowincja Zachodnia. Jest ona także najlepiej rozwiniętym obszarem pod względem gospodarczym. Skupia się tam największa liczba mieszkańców Cejlonu. Bardzo ciekawym rejonem kraju jest również Prowincja Centralna. Tam znajduje się dawna stolica Sri Lanki – Kandy, w której mieści się słynna świątynia z jedną z największych buddyjskich relikwii – ząb Buddy. W Kandy znajduje się także jedna z większych szlifierni kamieni szlachetnych.