Zdajesz prawko? Zmierz długość drążka skrzyni biegów

Jaka jest częstotliwość migania kierunkowskazu na minutę? Co stanie się w sytuacji, gdy bieżnik opon jest mniejszych niż 2 mm? Jaką długość powinien mieć drążek od skrzyni biegów? To tylko niektóre pytania z którymi muszą się zmierzyć osoby zdające egzamin na prawo jazdy. Czy na pewno potrzebne?

Nowe przepisy dotyczące szkolenia i egzaminowania kierowców budzą wiele kontrowersji. Od 19 stycznia, podczas egzaminu teoretycznego, przyszli kierowcy muszą odpowiedzieć na 32 spośród 1120 pytań. Przygotowały je dwie firmy - Instytut Transportu Samochodowego oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Wprowadzenie nowej formuły miało przede wszystkim zmusić zdających do logicznego myślenia, a co z tym idzie - zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Co na ten temat myślą instruktorzy? - Weźmy pierwsze lepsze pytanie. „Od czego należy zacząć odpowietrzenie układu zasilania silnika o zapłonie samoczynnym?” Ja bym nie wiedział jak na to odpowiedzieć. Te pytania są wzięte żywcem z lat 70., kiedy wszyscy jeździli tymi samymi gratami i każdy mógł sobie autko naprawić sam. W testach pojawiały się zagadnienia z diagnostyki i mechaniki, które być może kiedyś były zasadne, ale teraz są zupełnie nie na miejscu. Przecież obecnie z niesprawnym samochodem każdy jedzie do serwisu. No chyba, że sam się na tym dobrze zna - mówi instruktor jednego z chorzowskich ośrodków szkolenia kierowców. - Ogólnie uważam, że zamysł jest dobry. Kiedyś niektórzy kursanci wkuwali pytania na pamięć i po miesiącu nic już z tego nie wiedzieli. Teraz naprawdę trzeba dobrze poznać przepisy ruchu drogowego. Nie zmienia to faktu, że niektóre pytania są do zmiany. Kto mierzy długość drążka biegów albo szerokość tablicy rejestracyjnej? - zastanawia się instruktor.

Aby zaliczyć egzamin teoretyczny trzeba uzyskać 68 punktów na 74 możliwe. Dla wielu może się to okazać niemożliwe. - No niestety poległem już na części teoretycznej. Dostałem pytanie dotyczące skutków nieszczelnego układu wydechowego. Wydaje mi się, że o takie rzeczy to można zapytać przyszłego mechanika, a nie kierowcę. Ja nie znam szczegółowej odpowiedzi. Nie wiem kto na to wpadł i w jaki sposób ta wiedza ma mnie przygotować do bezpiecznego prowadzenia samochodu – mówi Mikołaj, który po raz pierwszy przystąpił do egzaminu w ubiegłym tygodniu.

Nowa formuła przewiduje również zadania multimedialne. Na ekranie pojawia się 10-sekundowy filmik przedstawiający konkretną sytuację na drodze oraz pytanie. Egzaminowany ma 20 sekund na zapoznanie się z nim oraz 15 sekund na odpowiedź. Dodatkowo nie ma możliwości poprawienia błędnej odpowiedzi. - Nie podobają mi się niektóre elementy tych nowych egzaminów. To wygląda tak jakby na siłę chcieli utrudnić nam zdanie egzaminu i zedrzeć z nas jak najwięcej kasy – mówi Monika, która już niebawem do egzaminu teoretycznego przystąpi po raz trzeci.

To jednak nie koniec przeszkód. Tuż po wdrożeniu nowych przepisów dotyczących szkolenia i egzaminowania kierowców, zdający nie wiedzieli jak przygotować się do części teoretycznej. Zarówno ITS jak i PWPW początkowo nie zdecydowali się na upublicznienie żadnych z wymyślonych przez siebie pytań. Twórcy testów chcieli w ten sposób uniemożliwić ich bezmyślne „wkuwanie” przez osoby przygotowujące się do egzaminu. Przyszli kierowcy znaleźli jednak sposób na utajniony system egzaminacyjny, tworząc własną, internetową bazę pytań. Jedną z największych znajdziemy na Facebooku. - Strona została stworzona z myślą o wszystkich kursantach pragnących otrzymać dokument umożliwiający kierowanie pojazdem kategorii B. Wszyscy wiemy, że po zmianie formuły egzaminu na prawo jazdy nie ma bazy pytań z której moglibyśmy skorzystać przygotowując się do egzaminu teoretycznego. Prosimy o wysyłanie pytań z którymi spotkaliście się podczas egzaminu (...) dzięki temu stworzymy bazę pytań i ułatwimy zdawanie innym osobom. - czytamy na jednym z Facebook-owych fanpage-ów. Z pytaniami można się również zapoznać na forach internetowych, stronach poświęconych tematyce motoryzacyjnej lub stworzonych specjalnie dla osób przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy.

Zgodne z prawem twórcy pytań nie mają obowiązku ich ujawniać. Mimo to PWPW zdecydowało się na upublicznienie 10 proc. pytań, a ITS 50 proc. Na razie nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi. Decyzja została ogłoszona w kwietniu, a pytań jak nie było tak nie ma. - Oni chyba zdali sobie sprawę, że popełnili głupstwo i teraz próbują to naprawić. Z tego co wiem pytania są modyfikowane i być może dopiero w późniejszym czasie dostaną je kursanci. Sami instruktorzy patrzą na to i im szczęka odpada. Niestety trzeba stwierdzić, że te pytania zostały stworzone przez ludzi niekompetentnych. Nie jestem w stanie pojąć jak to możliwe, że to zadanie powierzono dwóm prywatnym firmom - mówi instruktor jednego z katowickich ośrodków szkolenia kierowców.

Tuż po wprowadzeniu nowych przepisów w życie, liczba osób, którym udało się uporać z egzaminem teoretycznym spadła z ok. 90 do 10 proc. Ta statystyka stopniowo się poprawia, ale wciąż może budzić grozę. Obecnie egzamin teoretyczny zalicza ok. 20 proc. przystępujących do niego osób. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego sugerują, że może to być wina samych zdających. - Niektórzy mają duży problem ze zrozumieniem pytań i logicznym myśleniem. Myślę, że to też może być powodem tych fatalnych statystyk. Czy pytania rzeczywiście są trudne? Trudno to stwierdzić. Nie mamy możliwości ich opublikowania ani modyfikowania. Nie zostały one również upublicznione. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Ministerstwo Transportu zdecydowało, że pytania mają być takie, a nie inne. – mówi wicedyrektor katowickiego WORD – u.

Instruktorzy podkreślają, że pytania nie zawsze są właściwie skonstruowane, a część z nich nie jest niezbędna dla bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Sugerują również, że tak niski odsetek osób, którym udaje się „zaliczyć” część teoretyczną wynika przede wszystkim z absurdalnych pytań. - Nie dziwię się, że w WORD-ie dają takie wymówki. Jakoś muszą się bronić. To przykre, ale jedyne co mogą teraz zrobić kursanci to pogodzić się z tą sytuacją i czekać aż pytania zostaną zmienione - mówi instruktor jednego z chorzowskich ośrodków szkolenia kierowców.

* Osoby, które zdecydowały się na udzielenie wypowiedzi na potrzeby artykułu zastrzegły swoją anonimowość.

Oto lista najbardziej niedorzecznych pytań, jakie można znaleźć w sieci.
- Jaką długość powinien mieć drążek od skrzyni biegów?
- Jakie wymiary powinna mieć tablica rejestracyjna jednorzędowa?
- Co się stanie, jeśli bieżnik opon jest mniejszy niż 2 mm?
- Czy na mokrej nawierzchni jest bardziej ślisko?
- Jaki dźwięk ma wydawać klakson?
- Co zrobić, kiedy w trakcie jazdy samochodem zaczyna boleć brzuch?
- Czy jeśli wyjmiemy koło zapasowe z bagażnika, to samochód będzie jechał szybciej?
- Od czego należy zacząć odpowietrzenie układu zasilania silnika o zapłonie samoczynnym?
- Czy gdy jeden kierunkowskaz nie działa, drugi pobiera więcej prądu?
- Co jest skutkiem nieszczelnego układu wydechowego samochodu?
- Czy dolna osłona silnika jest obowiązkowa w samochodzie osobowym?
- Czy po wyrwaniu zęba można prowadzić samochód?
- Jakiego kształtu światła odblaskowe tylne powinny znajdować się w samochodzie osobowym?
- Czy luz na kierownicy może być spowodowany wybitymi końcówkami drążków kierowniczych?
- Jaka jest częstotliwość migania kierunkowskazu na minutę?

Komentarze

- Jaką długość powinien mieć drążek od skrzyni biegów? WYSTARCZAJĄCĄ
- Jakie wymiary powinna mieć tablica rejestracyjna jednorzędowa? ZGODNĄ Z PRZEPISAMI
- Co się stanie, jeśli bieżnik opon jest mniejszy niż 2 mm? AUTO BĘDZIE MOGŁO DALEJ JECHAĆ
- Czy na mokrej nawierzchni jest bardziej ślisko? TAK
- Jaki dźwięk ma wydawać klakson? NIE-PRZERAŹLIWY
- Co zrobić, kiedy w trakcie jazdy samochodem zaczyna boleć brzuch? BYĆ CZUJNYM
- Czy jeśli wyjmiemy koło zapasowe z bagażnika, to samochód będzie jechał szybciej? TAK, JEŚLI BĘDZIEMY CHCIELI
- Od czego należy zacząć odpowietrzenie układu zasilania silnika o zapłonie samoczynnym? OD FILTRA
- Czy gdy jeden kierunkowskaz nie działa, drugi pobiera więcej prądu? NIE
- Co jest skutkiem nieszczelnego układu wydechowego samochodu? SPALINY POZA UKŁADEM
- Czy dolna osłona silnika jest obowiązkowa w samochodzie osobowym? NIE
- Czy po wyrwaniu zęba można prowadzić samochód? MOŻNA
- Jakiego kształtu światła odblaskowe tylne powinny znajdować się w samochodzie osobowym? PROSTOKĄTNE LUB OKRĄGŁE
- Czy luz na kierownicy może być spowodowany wybitymi końcówkami drążków kierowniczych? TAK
- Jaka jest częstotliwość migania kierunkowskazu na minutę? 90+/- 30

ZDAŁEM?....

kurwa po pierwsze te jebane urzedasy dyrektorzy itp. muszą sie wzbogacic beda wymyslac coraz glupsze pytania dosc tego kurwa Ludzie powinnismy sie zjenoczyc byc razem pred tymi KURWAMI I WYZYSKIWACZAMI

a ja w aucie nie mama drążka od skrzyni biegów, mam łopatki do zmiany biegów, więc co mam se wstawić ? a kolega ma drążek przy kierownicy, to to samo co w podłodze?

A co jeżeli mam tiptronic z SMG ktory ma łopatki przy kierownicy ktoś to wział pod uwage bo nie wiem co ma za znaczenie do kurwy nedzy długosc lewarka zmiany biegów do znajomości przepisów ruchu drogowego. Spotkałem sie nie raz z ludźmi ktorzy widzac migajacy sygnalizator ktory sie popsoł zaczynaja panikowac nie wiedzac co zrobic takich osob jest masakryczna ilosc i to ona stwazaja zagrozenie oraz lekko myslni ktorzy sa mistrzami prostych a rozdupcaja sie na zakretach bo nei wiedza jak sie auto zachowuje w poślizgach jakie sily dzialaja na auto jakie sa sposoby na opanowanie auta w pewnych sytułacjach. BA W PRZEPISACH NIE MA JASNO NAPISANYCH O ROZMAIARACH TABLIC JESZCZE ZEBY BYŁO LEPIEJ NIE MA OPISANEGO DOKLADNEGO UMIESZCZENIA TABLICY NA PRZEDNIM ZDEZAKU.

Ale niestety zyjemy w chorym kraju i przykro to swterdzic do poki mlodzi polacy nie zaczna chodzic na wybory brać czynny udzial w tym co sie dzieje w naszym kraju bedzie dalej tak jak jest i to jest smutne poniewaz wiekszość młodych ma poprostu wyjebane niech sie dzieje co chce.

Należy przede wszystkim usunąć tych co te pytania . pozbawić ich pracy bo są niebezpieczni!!!!!! To ci ludzie odpowiadają za część wypadków drogowych tworząc formy fantastyki nim ustalić jednoznaczne przepisy. To oni są winni bynajmniej 25 % wypadków w Polsce!!!!!!!

Hello!
http://www.coachfactoryoutletstore.us.com/ coach factory outlet http://www.coachfactoryoutletinc.us.com/ coach factory outlet http://www.coachfactoryoutlet.eu.com/ coach factory outlet http://www.coachoutletusa.us.com/ coach outlet http://www.coachoutletsonline.us.com/ coach outlet online http://www.coachfactory.eu.com/ coach factory outlet http://www.coachhandbagsoutlet.us.com/ coach handbags outlet online http://www.coachoutletfactory.us.com/ coach outlet online http://www.coachoutletsstore.us.com/ coach outlet http://www.coachoutletstoreinc.us.com/ coach factory outlet http://www.coachfactoryoutletusa.us.com/ coach factory outlet online http://www.coachfactoryoutletsell.com/ coach factory outlet http://www.coachoutletinc.us.com/ coach outlet store online http://www.coachfactoryoutlet.us.org/ coach factory outlet http://www.coachoutletonlineinc.us.com/ coach outlet http://www.coachblackfriday.us.com/ coach black friday http://www.coachfactoryinc.us.com/ coach factory http://www.coachfactorystore.cc/ coach factory outlet http://www.coachfactoryoutlet.com.co/ coach factory outlet http://www.burberryhandbags.cc/ burberry handbags http://www.burberryoutletonline.cc/ burberry outlet http://www.tiffanyandco.eu.com/ tiffany and co http://www.andtiffanyco.com/ tiffany and co http://www.tiffanyandcojewelry.in.net/ tiffany jewelry http://www.kate-spadeoutletonline.com/ kate spade outlet online http://www.katespadehandbags.us.com/ kate spade handbags http://www.katespadeoutlet-online.us.com/ kate spade outlet online http://www.katespadeblackfriday.com/ kate spade black friday http://www.michaelkorsoutlet.eu.com/ michael kors outlet http://www.michaelkorsoutlet.us.org/ michael kors outlet http://www.michaelkorsoutletus.in.net/ michael kors outlet http://www.michaelkorsoutletonline.com.co/ michael kors outlet online http://www.michael-korsblackfriday.com/ michael kors black friday http://www.michaelkorshandbags.com.co/ michael kors handbags http://www.michaelkorsoutletclearance.com/ michael kors outlet http://www.michaelkorshandbagoutlet.in.net/ michael kors outlet http://www.michaelkorshandbagsoutlet.net/ michael kors outlet online http://www.michaelkorsoutlets.in.net/ michael kors outlet http://www.michaelkorsoutletsstore.us.com/ michael kors outlet store http://www.louisvuittonoutlet-us.com/ louis vuitton outlet http://www.louisvuittonstores.us.com/ louis vuitton http://www.louisvuittonoutlet-online.com/ louis vuitton outlet online http://www.louis-vuittonoutletstores.com/ louis vuitton outlet stores http://www.louisvuittonhandbags.eu.com/ louis vuitton handbags http://www.louisvuitton-blackfriday.com/ louis vuitton black friday http://www.louisvuittonoutlet.eu.com/ louis vuitton outlet http://www.chaneloutletonline.cc/ chanel outlet online http://www.chanelblackfriday.us.com chanel black friday http://www.chanelhandbag.cc/ chanel handbags http://www.chanelcoco.cc/ coco chanel http://www.pradaoutlet.eu.com/ prada outlet http://www.pradahandbags.eu.com/ prada handbags http://www.prada-blackfriday.com/ prada black friday http://www.marcbymarc-jacobs.com/ marc by marc jacobs http://www.celine-handbags.com/ celine handbags http://www.celinehandbags.us.com/ celine handbags http://www.ray-bansunglasses.com/ ray ban sunglasses http://www.oakleyglasses.us.com/ oakley sunglasses http://www.raybansunglasses.eu.com/ ray-ban sunglasses http://www.raybansunglasses.us.org/ ray-ban sunglasses http://www.ray-bansunglasses.us.org/ ray ban sunglasses http://www.ray-banblackfriday.com/ ray ban black friday http://www.oakleysunglasses.eu.com/ oakley sunglasses http://www.oakleysunglasses.com.co/ oakley sunglasses http://www.oakleyvault.in.net/ oakley vault http://www.oakleyblackfriday.com/ oakley black friday http://www.tomsoutlet.in.net/ toms shoes outlet online http://www.hollisterclothing-store.com/ hollister clothing store http://www.abercrombieandfitch.com.co/ abercrombie and fitch http://www.abercrombieandfitch.eu.com/ abercrombie and fitch http://www.abercrombieblackfriday.us.com/ abercrombie black friday http://www.ralphlaurenpolo.us.com/ polo ralph lauren http://www.poloralphlauren.in.net/ polo ralph lauren http://www.ralphlaurenblackfriday.com/ ralph lauren black friday http://www.toryburchoutletstore.com/ tory burch outlet http://www.toryburchshoes.in.net/ tory burch shoes http://www.toryburchoutletstore.us.com/ tory burch outlet http://www.toryburchblackfriday.com/ tory burch black friday http://www.nikeairjordan.eu.com/ nike air jordan http://www.valentino.us.com/ valentino http://www.tomsshoesoutletonline.in.net/ toms shoes outlet online http://www.supra.us.com/ supra shoes http://www.true-religion.us.com/ true religion http://www.truereligion-blackfriday.com/ true religion black friday http://www.truereligionbrandjeans.us.com/ true religion outlet http://www.truereligionjeans.us.com/ true religion jeans http://www.tiffanyblackfriday.us.com/ tiffany black friday http://www.freywillejewellery.com/ frey wille jewellery http://www.saclongchampfr.org/ sac longchamp http://www.timberlandshoes.in.net/ timberland shoes http://www.redbottomshoe.us.com/ red bottom shoes http://www.redbottomshoes.us.org/ red bottom shoes Free Shipping + Free Exchanges. Shoes and Bags as low as $39.95!

Strony

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe pytanie chroni serwis przed spamem
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.